YURT İÇİ FUAR DESTEK BAŞVURUSUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR ÖNEMLİ

 1. MÜKERER BAŞVURU: Yurt içi fuarlar hem İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterlikleri (İBGS) hem de KOSGEB tarafından desteklenmektedir. Firmanızın destek başvurusu yaparken iki kurumdan sadece birine başvuru yapması gerekmektedir. Her iki kuruma da başvuru yapılması halinde her iki başvurunun da ilgili mevzuatlar kapsamında mükerrer sayılacağından firmanızın hak mahrumiyetine uğramaması için sadece bir kuruma başvuru yapılması gerekmektedir.
 2. 9 M2 altındaki stantlar desteklenmemektedir.
 3. Ortak katılımlı stantlar desteklenmemektedir. Her bir stantta sadece bir firmanın bulunması gerekir. Her iki firmanın sahibi aynı kişi olsa dahi stantta birden fazla firma unvanı yer alması durumunda başvuru değerlendirilmeye alınmayacaktır.
 4. Bir firmanın iki farklı alanda stant açması durumunda tercih edeceği alan desteklenecektir.
 5. Katılımcı fuarın ilk günü standını açmak zorundadır.
 6. Katılımcı fuar sona ermeden ürünlerini toplamak suretiyle standını boşaltamaz veya görevli personelini fuardan çekemez.
 7. Katılımcı fuar süresince gösterdiği pazarlama yaklaşımı ile ticari imajımızı ve ülkemiz itibarını zedeleyemez. Bu kapsamda paylaşımlı/çoklu katılımlar desteklenmemektedir. Her stant da yalnızca bir firma bulunabilir.
 8. Fuar sonrası destek başvuruları Destek Yönetim Sistemine (DYS) üzerinden yapılmaktadır.
 9. Desteklenen kalemlere ilişkin faturaların e-fatura olması durumunda e-faturaları XML formatında DYS’ye yüklenmesi gerekmektedir. Söz konusu XML faturaları yüklemeden önce https://ebelge.gib.gov.tr/anasayfa.html adresinde yer alan e-fatura görüntüleyicisinde görüntülenip, doğrulanabilir ve sorgulanabilir olduğunu kontrol ediniz. Eğer e-fatura görüntüleyici de herhangi bir sorun yaşarsanız sistem faturayı yüklemenize izin vermeyecektir. Bu durumda faturayı düzenleyen firmalar ile iletişime geçerek XML formatlı faturayı yeniden isteyip aynı işlemi tekrar deneyiniz.
 10. Ödeme belgelerinin banka onaylı olarak DYS’ye yüklenmesi gerekmektedir.
 11. Müşteri çeki ve cirolu çekler desteklenmemektedir. Çek ile yapılan ödemelerde çek fotokopisi ile katılımcı hesabından çıkışı ve hizmeti sağlayan firma hesabına girişi gösterir banka onaylı ödeme belgesi ibrazı gerekmektedir.
 12. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde ödemenin yapıldığı ay ve bir sonraki aya ait kredi kartı ekstrelerinin banka onaylı ibrazı gerekmektedir.
 13. Başvuru esnasında istenilen belgelere ek olarak fuar yer kirası ve stant yapım sözleşmelerine ilişkin Damga vergisinin yatırıldığını gösterir Damga vergisi beyannamesi, tahakkuk fişi ve ödeme belgesi ibrazı gerekmektedir.

 

Yurt içi fuarlarda fuar bitiminden itibaren 3 aylık destek müracaat süresi içerisinde Destek Yönetim Sistemi (DYS) otomasyon sistemi üzerinden yapmanız gerekmektedir. Yurt içi fuarlarda alan kirası ve Stant yapım harcamalarınız yüzde 50 oranında 222.472,00 TL’ye kadar desteklenmektedir.


Yurt içi fuarlar ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

YURTİÇİ FUARLAR
 
Fuar destekleri için DYS kullanım kılavuzlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

DYS KILAVUZ